Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku?
Zgodnie z art. 9a ust. 2 termin na zmianę formy opodatkowania przypada do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyska pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Wyjątkiem od powyższej reguły są podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej. Dla nich granicznym terminem zmiany formy opodatkowania jest 20 stycznia.
Na dzień dzisiejszy zmiana formy opodatkowania w trakcie roku jest niemożliwa, jeśli ww. termin został przekroczony.
Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku na skutek nowelizacji Polskiego Ładu
Wraz z początkiem roku zaczęły obowiązywać rewolucyjne zmiany w prawie podatkowym obejmujące większość polskich podatników. Efektem tego wielu przedsiębiorców zdecydowało się zmienić formę opodatkowania stosowaną w 2021 roku.
Zgodnie z założeniami do projektu ustawy, zmiany swoim zakresem obejmą wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowa treść przepisów modyfikowanego aktu prawnego ma zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku i obowiązywać będzie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku.
Z informacji przedstawionych na konferencji prasowej Ministerstwa Finansów w dniu 13 kwietnia 2022 roku wynika, że zmiana sposobu opodatkowania ma być ograniczona do jednej formy. I tak:
- przedsiębiorcy na liniówce oraz ryczałtowcy mają mieć możliwość zmiany formy opodatkowania dopiero po zakończeniu roku podatkowego 2022 roku. Przejście na inny sposób rozliczeń będzie odbywać się za pośrednictwem rocznego zeznania podatkowym, które będzie składane w 2023 roku.
- przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego mają mieć możliwość zmiany formy opodatkowania również w trakcie trwania roku podatkowego. Taka ewentualność będzie osiągalna dla nich nie później niż do 22 sierpnia 2022 r. i będzie dotyczyć formy rozliczenia z fiskusem za drugą połowę 2022 roku.
Skutki zmiany formy opodatkowania
Jeśli ryczałtowiec zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania jeszcze w tym roku, będzie musiał liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami. Skutkiem zmiany rozliczenia ryczałtowców, którzy do 22 sierpnia zgłoszą chęć przejścia na skalę podatkową będzie rozliczenie się na dwojakich warunkach podatkowych:
I połowa roku – na zasadach wynikających z dotychczas obranej formy opodatkowania – ryczałcie z koniecznością złożenia PIT-28. Oznacza to:
- brak możliwości uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł,
- niemożność wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem,
- opodatkowanie wyłącznie przychodu bez możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów (tym samym pomniejszenia podstawy opodatkowania).
II połowa roku – na zasadach ogólnych, co wiązać się będzie ze złożeniem dodatkowej deklaracji podatkowej PIT-36.