Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

pikif

 

Jednolity plik kontrolny to zbiór informacji o operacjach gospodarczych przesyłanych skarbówce za każdy miesiąc przez przedsiębiorców (czynnych podatników VAT). Pozwala to urzędnikom szybko zweryfikować każdą transakcję VAT.

JPK przesyła się wyłącznie w formie elektronicznej, a dane pobierane są bezpośrednio z systemów księgowych firm lub pliku csv konwertowanego na xml. Celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest walka z oszustwami podatkowymi.

Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie firmy, będące czynnym podatnikiem VAT są zobligowane do przesyłki JPK_VAT i deklaracja VAT-7.

Terminy

JPK należy przesyłać do 25. dnia każdego miesiąca bez względu na termin rozliczania VAT (w przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie) za poprzedni miesiąc. Jeżeli 25-ty wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto to termin ten przesuwa się do najbliższego dnia roboczego).

Jak wysyłać JPK? 

Podatnik ma dwie opcje: skorzystać z komercyjnych programów księgowości elektronicznej lub wysyłkę pliku JPK wykorzystując aplikację Ministerstwa Finansów.

W procesie wysyłki JPK istotnym krokiem jest założenie Profilu Zaufanego. Jest to bezpłatne narzędzie, które służy jako elektroniczny podpis. Inną możliwością jest podpis kwalifikowany (płatny). Podstawą do posługiwania się takim podpisem jest kwalifikowany certyfikat zawierający dane umożliwiające identyfikację podmiotu.

Sankcje

Osoby, które spóźniły się z wysłaniem JPK muszą liczyć się z sankcjami określonymi w kodeksie karnym skarbowym. Najsurowsze kary dotyczą całkowitego zaniedbania obowiązku wysyłki. Wysokość kary i jej rodzaj zależy od wysokości strat, jakie poniesie budżet państwa z tytułu zaniedbania obowiązku wysyłki JPK a także od tego, czy obowiązek raportowania danych wynika z żądania skarbówki.

Co ważne Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kolejnych struktur, np. JPK dla paragonów fiskalnych.

Pomagamy

Jeżeli nie wysłali Państwo w terminie plików JPK to Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. jest w stanie pomóc, aby uniknąć kar za nieterminowe złożenie dokumentów do urzędu.

Kontakt:
☎ 888-742-048 / 81 470 74 48
✉ biuro@pikif.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną OFERTĄ naszego biura!

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *