Jak wiadomo znaleźć dobrą pracę nie jest łatwo, podobnie jak z założeniem własnej firmy – o ile samo założenie nie wiążę się z większymi problemami to jej prowadzenie może okazać się dosyć ryzykowne. Zatem co powinniśmy wybrać – etat czy własna działalność gospodarcza?
Zalety pracy na etat
1) Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji – będąc pracownikiem, który ma umowę na czas nieokreślony, możesz z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jakie zarobki uzyskasz w danym miesiącu. Zapewnia to stabilność finansową i możliwość dobrego planowania wydatków w gospodarstwie domowym.
2) Urlop – jeżeli jesteś zatrudniony na etacie to masz prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni, zależnie od stażu zatrudnienia) oraz prawo do urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, zasiłku chorobowego.
3) Ochrona przed natychmiastowym zwolnieniem –przysługuje Ci okres wypowiedzenia – zależnie od stażu – nawet 3-miesięczny (wyjątek – zwolnienie dyscyplinarne)
4) Opłacanie składek – nie musisz martwić się o opłacanie składek (składki odciągane są z pensji); wszystkie formalności załatwiają kadry
5) Gwarancja comiesięcznej wypłaty – wiesz, że co miesiąc na Twoim koncie pojawi się wynagrodzenie
6) Szkolenia – za udział w szkoleniach lub kursach doszkalających zazwyczaj płaci pracodawca
7) Dodatki motywacyjne – karta multisport, wyjazdy integracyjne albo specjalne imprezy okolicznościowe to jedne z wielu przykładów jakimi firmy pobudzają swoich pracowników do lepszej wydajności i podnoszą ich morale.
Minusy pracy na etacie
1) Obowiązki ponad normę – czasem zostajesz obarczony tak dużą ilością obowiązków, że musisz zostawać po godzinach
2) Rygorystyczne zasady – dotyczące na przykład dress code, sztywna hierarchia służbowa, obowiązkowe spotkania i raporty
3) Wypalenie zawodowe – po pewnym czasie nawet najlepszego pracownika może dopaść stan, w którym wszystko jest mu obojętne. Ranne wstawanie jest dla niego męczarnią, a wizja spędzenia kolejnych ośmiu godzin w pracy przysparza go o niestrawność
4) Sztywne godziny pracy – w mało, której firmie istnieje coś takiego jak elastyczny czas pracy, w przeważającej części firm dominują sztywne ramy czasowe, czyli 8-godzinny dzień pracy.
5) Działalność na korzyść kogoś innego – pracując na etacie pracujesz nie na swój a na czyjś sukces
6) Ograniczona decyzyjność i elastyczność – wykonujesz czyjeś polecenia i realizujesz zadania, w których nie zawsze widzisz sens.
Plusy własnej działalności
1) Tańsze zakupy – prowadząc własną działalność możesz wliczyć do kosztów takie wydatki jak zakup paliwa, abonament telefoniczny, czynsz za mieszkanie (jeśli zapisane jest jako lokal służbowy), sprzęty oraz narzędzia
2) Nielimitowany czas pracy – prowadząc firmę samodzielnie wybierasz ile i kiedy chcesz pracować
3) Realizacja własnych celów – będąc przedsiębiorcą masz satysfakcję, że sam jesteś inicjatorem działań i tworzysz nowe rzeczy, które są komuś przydatne
4) Niezależność – prowadząc własny biznes jesteś świadomy tego, że pracujesz na własny rachunek, a nie jesteś zależny od kogoś.
5) Możliwość rozwoju – prowadząc własną firmę, nie jest się już tylko pracownikiem od konkretnych zadań. Będąc odpowiedzialnym właścicielem działalności gospodarczej, stajesz się też po części specjalistą od księgowości, marketingu, logistyki, zarządzania personelem i od mnóstwa innych rzeczy, które wcześniej mogły być Ci obce.
6) Delegowanie obowiązków – sam dobierasz osoby w swoim otoczeniu i decydujesz o tym, jakiego typu współpracowników potrzebujesz. Masz bezpośredni wpływ na to, z jakimi klientami czy podwykonawcami chcesz współpracować. Masz również możliwość delegowania zadań, których nie lubisz lub takich, które ktoś może zrobić szybciej lub lepiej od Ciebie.
Wady własnej działalności
1) Odprowadzanie składek – właściciel przedsiębiorstwa musi pamiętać o odprowadzaniu składek i kosztach pracowniczych oraz innych związanych z prowadzeniem biznesu. Odpowiada on nie tylko finansowo, ale także prawnie zarówno za siebie, jak i osoby, które zatrudnia.
2) Pełna odpowiedzialność – właściciel przedsiębiorstwa odpowiada za zamówienia, kontakt z klientem i promocję, zatrudnia ludzi i nadzoruje ich pracę
3) Nielimitowany czas pracy – brak wyraźnych ram czasowych może łatwo obrócić się przeciwko właścicielowi. Praca po kilkanaście godzin na dobę, nadaktywność i nadmiar obowiązków– to powszechne zjawiska dotykające właścicieli małych firm.
4) Brak wakacji i L4 – W większości małych firm urlop oznacza brak dochodów. Podobnie jak w przypadku L4 – jeśli jesteśmy chorzy i nie ma nas kto zastąpić, przedsiębiorstwo „nie zarabia”
5) Biurokracja – niektórych skutecznie odstrasza wizja bliższej znajomości z ZUSem i innymi instytucjami.
6) Ryzyko, niepewność i obawa o jutro – prowadzenie własnej firmy nie jest proste, zawsze istnieje ryzyko utraty klientów, a co za tym idzie płynności finansowej
Z decyzją czy pracować na etat czy prowadzić własną działalność gospodarczą, zmierzyć musi się każdy sam. Plusy i minusy występują po obu stronach. Dla niektórych ciekawym rozwiązaniem może być jednoczesna praca na etat i prowadzenie działalności. Zaletą tego rozwiązania jest to, że składki społeczne ZUS nie dublują się. Tak więc jeśli wynagrodzenie za etat jest równe lub wyższe niż minimalna krajowa to z tytułu prowadzonej działalności przedsiębiorca ma obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować różne aspekty wpływające na opłacalność danej formy zarobkowania i mieć na uwadze fakt, że w każdym momencie można ją zmienić.