Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

 

            Ministerstwo Finansów przedstawiło plany dotyczące zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych – czyli PIT. Poza zapowiadaną już wcześniej ulgą podatkową dotyczącą młodych pracowników, zmiany dotyczą kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenia stawki podatku. Mają one służyć obniżeniu kosztów pracy.

MF rozważa trzy różne rozwiązania. Zwiększona wysokość kosztów uzyskania przychodu będzie obowiązywała wszystkich zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Osoby osiągające przychody z pracy ponoszą również tzw. koszty uzyskania przychodów. Na chwilę obecną powyższe koszty wynoszą rocznie 1335 PLN lub 1668,72 PLN. Są one nieco wyższe w przypadku osób dojeżdżających do pracy – 2002,05 PLN, zaś w przypadku osób dojeżdżających i będących zatrudnionym na kilku etatach – 2502,56 PLN. Resort Teresy Czerwińskiej proponuje podwojenie, potrojenie lub podwojenie z zaokrągleniem do pełnych kwot. Podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Po zmianach koszty wzrosną ponad dwukrotnie np. obecne 1 335 zł (koszty roczne – jednoetatowcy) wzrosną do 3 000 zł – symulacja w wariancie podwojonym z zaokrągleniem.
Z wyliczeń zamieszczonych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa wynika, że takie działania zmniejszą wpływy do budżetu o minimum 2,3 mld PLN rocznie.

Jak informuje minister Czerwińska, celem ekonomicznym jest „zwiększanie aktywności zawodowej, która w Polsce – mimo bardzo niskiego bezrobocia – nadal jest na dość niskim poziomie”.

W wielu ekspertach rodzi to obawy, wynikające przede wszystkim z coraz mniejszej ilości osób będących w wieku produkcyjnym. Uważają, że może to przyczynić się do powstania zagrożenia dla rozwoju gospodarki krajowej. Firmy chcące zwiększyć produkcję są zmuszone zwiększyć wydajność pracy bądź zakupić maszyny i zatrudnić dodatkowych pracowników. Zwiększenie wydajności często jest niemożliwe ze względu na konieczność inwestycji, zaś zatrudnienie nowych pracowników jest problematyczne ze względu na niską aktywność zawodową osób młodych jak i tych po 50. roku życia. Ratunkiem może okazać się pomysł obniżenia do zera PIT dla osób pracujących, które nie ukończyły 26 roku życia.

Niższa o 1 proc. stawka PIT (17 proc.) będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. US zakłada, że dzięki zmniejszeniu stawki PIT z 18 do 17 procent i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów nastąpi obniżenie kosztów pracy, zwłaszcza w przypadku pracowników na etacie.

Ostateczny wybór wariantu podwyżki kosztów uzyskania przychodu należy do Rady Ministrów i Premiera.

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *