Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

Planując zakup mieszkania lub domu niezależnie od tego czy jest ono z rynku wtórnego czy pierwotnego, należy przygotować się na dodatkowe koszty. Takim kosztem niewątpliwie jest podatek od zakupu mieszkania. 

Czym jest podatek od zakupu mieszkania? 

Kalkulując koszty związane z kupnem nieruchomości, należy mieć na uwadze to, że faktycznym kosztem jej zakupu nie jest tylko cena jej zakupu. Do transakcyjnej ceny mieszkania należy uiścić dodatkowe opłaty tj. 

  • koszty notarialne; 
  • wynagrodzenie dla biura nieruchomości (jeśli transakcja realizowana była z pomocą agenta); 
  • podatek od zakupu mieszkania 

W zależności od tego od kogo zostanie kupiona nieruchomość, na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, można wyróżnić: 

  • podatek od czynności cywilnoprawnych – tzw. PCC – regulowany ustawą z 9 września 2000 r. i uiszczany w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym; 
  • podatek VAT, który dotyczy nabycia nieruchomości od dewelopera na rynku pierwotnym. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC-3 

Podatek od zakupu nieruchomości to zwyczajowa nazwa podatku PCC odprowadzanego do urzędu skarbowego. Obowiązek opłacenia podatku PCC mają osoby fizyczne, które kupują nieruchomość z rynku wtórnego od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy, który wystawia fakturę bez podatku VAT. 

Wartość podatku PCC można określić już na etapie poszukiwania mieszkania, ponieważ wysokość podatku PCC jest stała i wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Kupując mieszkanie o wartości 450 000 zł należy odprowadzić do US podatek PCC w wysokości 9 000 zł.  

Podatek od towarów i usług – VAT 

Mianem podatku od zakupu nieruchomości określa się czasem także podatek VAT. Sprzedający nalicza go, jeśli zakup mieszkania jest z rynku pierwotnego (podatek od zakupu mieszkania od dewelopera) albo jeśli sprzedającym jest podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółka (podatek za kupno mieszkania od firmy), a transakcja odbywa się na podstawie faktury VAT. 

Należy pamiętać, że naliczenie podatku VAT od kupna mieszkania wyklucza naliczenie podatku od zakupu mieszkania PCC. Kupujący w zależności od formy prawnej podmiotu sprzedającego płaci albo jeden, albo drugi podatek. 

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC od zakupu mieszkania na rynku wtórnym? 

Mimo, iż konieczność zapłaty podatku PCC jest uregulowana przepisami, w odniesieniu do zakupu mieszkania, występują sytuacje, kiedy nabywca nie będzie zobowiązany do jego zapłaty. Takie sytuacje mają miejsce, gdy: 

  • zakup mieszkania jest od dewelopera będącego podatnikiem podatku VAT; 
  • sprzedawcą mieszkania jest spółdzielnia, a przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie na prawie spółdzielczym własnościowym; 
  • dokonuje się wykupu mieszkania komunalnego, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami; 
  • zakup mieszkania jest z powodu wywłaszczenia wcześniej posiadanego, które finansowane jest w całości z otrzymanego odszkodowania z tego tytułu. Zwolnieniu podlega mieszkanie zakupione w ciągu 5 lat, licząc od momentu otrzymania odszkodowania; 
  • zakup dotyczy nieruchomości wykupionej na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska. 

Gdzie i kiedy uiścić podatek po zakupie mieszkania – PCC i VAT? 

Wartość podatku PCC zostanie doliczona do ogólnych kosztów aktu notarialnego. Obowiązek uiszczenia podatku do urzędu spoczywa zazwyczaj na notariuszu. Przy zakupie mieszkania od developera lub przedsiębiorcy (na podstawie FV) podatek VAT jest wliczony w cenę nieruchomości. Kupujący opłaca go więc, regulując całą należność za lokal. 

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *