Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

W przepisach polskiego prawa, nie istnieją żadne regulacje informujące o obowiązku posiadania pieczęci firmowej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może sama zdecydować czy pieczątkę firmową będzie posiadała, czy nie.

Choć regulacje prawne nie nakładają obowiązku posiadania pieczęci firmowej, to procedury Urzędu Skarbowego i banków zazwyczaj czynią koniecznym wyrobienie pieczęci w procesach rejestracji firmy, czy składania deklaracji. Pomimo tego, że pieczątkę może wyrobić każdy, przedsiębiorcy nie raz spotykają się z oporem urzędników, którzy nie chcą przyjąć danego pisma z powodu wątpliwości dotyczących jego autentyczności. W niektórych przypadkach można wyegzekwować od urzędników zrezygnowanie od wymagania pieczęci na dokumentach urzędowych. Jest to możliwe, poprzez poproszenie pracownika danej instytucji o przedstawienie podstawy prawnej, nakładającej obowiązek posiadania pieczątki. W takiej sytuacji może pojawić się prośba o sporządzenia oświadczenia o nieposiadaniu pieczątki firmowej.

Wiele problemów z braku pieczątki można spotkać na Poczcie przy odbieraniu listów skierowanych przez urzędy do naszej firmy. Panie zza okienka twierdzą, że musi być pieczątką, bo one nie widzą czy jesteśmy z danej firmy. Otóż do weryfikacji uprawnień dotyczących osoby, która ma uprawnienie do odebrania listu służy dowód osobisty, dokument z KRS lub CEDiG oraz odpowiednie pełnomocnictwo. Nie ma w dalszym ciągu przepisu, który zmuszałby przedsiębiorcę do posiadania pieczątki.

Inaczej jest w przypadku kontaktu z bankami i  firmami ubezpieczeniowymi, czyli instytucjami nie będącymi organami administracji. One funkcjonują również na własnych przepisach wewnętrznych. W praktyce, w większości przypadków podczas takiego kontaktu, należy posiadać pieczątkę z danymi działalności.

Warto jednak wspomnieć, że pieczątka firmowa w niektórych przypadkach pozwala na szybsze wystawienie faktury (przepisanie danych) lub wystawienie faktury w formie ręcznej (na specjalnym druku). Można to w szczególności zauważyć w momencie, gdy działalność gospodarcza zawiera kilka wyrazów w nazwie.

Masz pytania? Napisz!

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *