Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to ekscytujące, ale i wymagające przedsięwzięcie. Jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stają nowe firmy, jest pozyskanie odpowiednich środków finansowych na rozwój. Wybór odpowiedniego źródła finansowania i odpowiednie przygotowanie firmy do rozmów z potencjalnymi inwestorami mogą być decydujące dla sukcesu.
Dotacje z urzędu pracy
Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, udaj się do powiatowego urzędu pracy, który może przyznać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (o ile spełnisz warunki i urząd dysponuje środkami) Dotacja wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia i jest dostępna dla bezrobotnych, opiekunów osób niepełnosprawnych, absolwentów centrum lub klubu integracji społecznej.
Cechy dotacji z urzędu pracy:
- Bezzwrotne – jeżeli prowadzisz działalność przez określony czas – najczęściej jest to okres roku, nie będziesz musiał zwracać pieniędzy
- Wymaganie wkładu własnego – wysokość wkładu własnego zależy od urzędu pracy – czasami nie jest wcale wymagany
- Brak wsparcia pomostowego
- Kwota dotacji z UP – kwota dotacji może zmieniać się z roku na rok, i zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi max. 6-ciokrotność tego wynagrodzenia.
- Ograniczenie wyboru formy działalności – z dotacji z UP nie możesz otworzyć spółki. Wyłącznie jednoosobową działalność gospodarczą.
Więcej informacji na temat dotacji znajdziesz w naszym artykule – Dotacja – jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Pożyczki na start w biznesie
Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Warunki pożyczki są bardzo korzystne.
Kwota pożyczki: Maksymalnie do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 100 tys. zł.
Oprocentowanie: Pożyczka oprocentowana jest na poziomie 0,01% lub 0,03% w skali roku, bez prowizji za udzielenie i obsługę.
Okres spłaty: Do 7 lat z możliwością rocznej karencji.
Kto może ubiegać się o pożyczkę?
- Studenci ostatniego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.
- Absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych poszukujący pracy, do 4 lat od ukończenia edukacji.
- Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, do osiągnięcia wieku emerytalnego.
- Opiekunowie osób niepełnosprawnych, czyli członkowie rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną, którzy nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.
Dotacje unijne na własny biznes
Fundusze unijne oferują dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, szczególnie dla osób w trudnej sytuacji na rynku pracy lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Programy te różnią się w zależności od wieku beneficjentów (poniżej lub powyżej 30 lat) oraz od podmiotów realizujących projekty. W jednym województwie może działać wiele projektów, skierowanych do różnych grup. Najczęściej oferują one:
- Indywidualny program działania – opracowanie kroków niezbędnych do poprawy sytuacji na rynku
- Doradztwo zawodowe – pomoc w wyborze zawodu zgodnego z umiejętnościami i możliwościami oraz planowanie kariery zawodowej
- Bezpośrednia pomoc w znalezieniu pracy
- Szkolenia i kursy – wysokiej jakości kursy zawodowe, szkolenia lub studia podyplomowe w celu zdobycia nowych kwalifikacji lub podwyższenia posiadanych kompetencji
- Staże i praktyki – praktyki zawodowe u pracodawców, które pomagają zdobyć doświadczenie zawodowe
- Dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej – finansowanie zakładania własnej firmy, doradztwo i szkolenia związane z prowadzeniem biznesu oraz pokrycie kosztów ubezpieczeń społecznych przez określony czas.
Programy te są kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb beneficjentów, oferując szeroki zakres wsparcia na każdym etapie kariery zawodowej.
Fundusze zalążkowe, venture capital i business angels
Jeśli Twój biznes ma duży potencjał innowacyjny, ale brakuje Ci funduszy na start, warto poszukać prywatnego inwestora. Fundusze zalążkowe, venture capital oraz aniołowie biznesu to podmioty, które mogą ci pomóc. Dzięki takim inwestorom zyskasz nie tylko środki na rozwój, ale także profesjonalne wsparcie, dostęp do rynków zbytu i cenne kontakty biznesowe. Należy jednak pamiętać, że inwestorzy udzielają wsparcia w zamian za możliwość wpływu na zarządzanie firmą. Często oznacza to oddanie części kontroli, zwłaszcza jeśli inwestor uzyska większość udziałów lub prawo do podejmowania strategicznych decyzji.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości