Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

Leasing operacyjny oraz wynajem długoterminowy to dwa kluczowe sposoby finansowania środków w firmie. Głównymi powodami tego stanu rzeczy jest po pierwsze atrakcyjne rozliczenie podatkowe, wprowadzenie rat za samochód do kosztów firmy a także preferencyjne warunki wykupu samochodu po zakończeniu umowy. 

Wykup samochodu z leasingu do 2021 roku 

Do tej pory (tj. do końca 2021 roku) przedsiębiorca, który miał w planach wykupić auto z leasingu do majątku prywatnego, podpisywał umowę leasingu z możliwie niską ratą wykupu. Wkład własny jak i wszystkie raty leasingowe zaliczano do kosztów uzyskania przychodów, a więc odliczało się je od podatków (VAT i PIT). Ostatnią ratą była rata wykupu, która w skali ceny samochodu była dość niska (1 000 – 1 500 zł). 

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (bądź wspólnik spółki cywilnej) do końca 2021 roku mógł wykupić samochód z leasingu i wprowadzić go do majątku prywatnego, a po 6 miesiącach sprzedać go bez płacenia podatku dochodowego (PIT). 

Wykup samochodu z leasingu od 2022 roku 

Od 1 stycznia 2022 roku przepisy ulegną zmianie i każdy samochód, który zostanie wykupiony z leasingu do majątku prywatnego będzie traktowany tak, jakby cały czas był w majątku firmy. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że sprzedaż takiego samochodu będzie opodatkowana do 5 lat po roku wykupu. Podstawą tego opodatkowania będzie kwota sprzedaży.  

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wprowadzenie samochodu do majątku firmy i po czasie będzie chciał ten pojazd sprzedać, będzie musiał zapłacić również podatek VAT. Co istotne, podstawą opodatkowania będzie rynkowa wartość pojazdu, a nie jak dotychczas cena wykupu. 

Kolejną kwestią jest składka zdrowotna, która od 2022 roku będzie liczona od dochodu. Jeśli auto zostałoby sprzedane przed upływem 5 lat od wykupu, przedsiębiorca zobowiązany będzie do zapłaty wyższej składki zdrowotnej. Wiąże się to z tym, iż fakt sprzedaży samochodu jest równoznaczny z osiągnięciem wyższych dochodów. 

Rozwiązania dla przedsiębiorców 

1) Rozsądnym rozwiązaniem opłacalnej odsprzedaży samochodu jest rozwiązanie, w którym przedsiębiorca, decyduje się na prywatny wykup auta, a następnie obdarowanie nim kogoś bliskiego z rodziny. Osoba ta, sprzedając auto po 6 miesiącach po miesiącu otrzymania darowizny nie zapłaci podatku, ponieważ sprzedaż ta nie podlega już opodatkowaniu. 

2) Alternatywą pozostaje wynajem długoterminowy, który może okazać się dużo wygodniejszym rozwiązaniem, bo nie trzeba martwić się cenami obsługi serwisowej czy ubezpieczenia. 

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *