Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mgli skorzystać z tzw. wakacji składkowych, czyli zwolnienia z opłacania niektórych składek ubezpieczeniowych do ZUS. Zwolnienie jest dobrowolne i dotyczy jednego, wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w roku kalendarzowym. Aby skorzystać z tej ulgi, należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.
Jednomiesięczne zwolnienie
Wprowadzenie przepisów dotyczących wakacji składkowych nastąpi na podstawie art. 17a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub będący komornikami sądowymi będą mogli skorzystać z zwolnienia na własne składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Osoby będące wspólnikami spółki cywilnej również mogą wnioskować o zwolnienie, jako że są płatnikami składek na własne ubezpieczenia. W miesiącu, za który uzyskają zwolnienie, mogą normalnie prowadzić działalność gospodarczą.
Składki podlegające zwolnieniu
Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia od składek za jeden dowolny miesiąc w roku kalendarzowym. Zwolnienie dotyczy składek na:
- obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe),
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Za miesiąc objęty zwolnieniem przedsiębiorca musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z ogólnymi zasadami.
Limit ubezpieczeń
Warunkiem skorzystania z wakacji składkowych jest limit osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca nie może mieć więcej niż 10 zgłoszonych ubezpieczonych. Limit ten dotyczy sumy osób zgłoszonych w danym miesiącu.
Jeśli wniosek składa wspólnik spółki cywilnej, to do limitu uwzględnia się tylko osoby zgłoszone na jego indywidualnym koncie płatnika.
Finansowanie składek
Podstawą wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w miesiącu objętym zwolnieniem będzie najniższa obowiązująca podstawą wymiaru. Przepisy nie pozwalają na zadeklarowanie wyższej podstawy.
Warunki skorzystania z wakacji składkowych: 1. W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca nie mógł mieć więcej niż 10 zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowych oraz zdrowotnego. 2. W ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych przed rokiem złożenia wniosku przedsiębiorca nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym z tych lat jego roczny przychód nie przekroczył równowartości 2 minimalnych wynagrodzeń (wartość oblicz się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na koniec roku poprzedzającego złożenie wniosku). 3. Jako ubezpieczony, w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku oraz w okresie od początku roku do dnia złożenia wniosku, przedsiębiorca nie prowadził pozarolniczej działalności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego w roku rozpoczęcia działalności lub w poprzednim roku wykonywał czynności w ramach stosunku pracy. 4. W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca musiał podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności. |
Potrzebny wniosek
Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek RWS przez profil płatnika na PUE/eZUS. Informacje o rozpatrzeniu wniosku będą dostępne na koncie płatnika.
Dokumenty rozliczeniowe
Za miesiąc objęty zwolnieniem przedsiębiorca powinien złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, w tym raport ZUS RCA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA. W przypadku braku zwolnienia, przedsiębiorca musi złożyć dokumenty na zasadach ogólnych i opłacać składki za ten miesiąc.
Druki ZUS RCA i ZUS DRA dostępne w dziale Składki ZUS w programie Gofin |