Zawiadomienie ZAW-NR jest to zawiadomienie o uregulowaniu należności na rachunek bankowy, który nie figurował w Wykazie podatników VAT na dzień zlecenia przelewu.
Czy muszę złożyć zawiadomienie ZAW-NR?
Jeżeli dokonałeś płatności za fakturę wystawioną przez czynnego VAT, poprzez przelew na rachunek bankowy wystawcy faktury, który nie był uwzględniony w Wykazie podatników VAT w momencie zlecenia przelewu musisz złożyć zawiadomienie.
Złożenie zawiadomienia ZAW-NR umożliwi:
- ujęcie płatności za fakturę VAT na rachunek bankowy wystawcy jako koszt uzyskania przychodów w PIT i CIT,
- zwolnienie z solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usługodawcy w VAT związane z tą konkretną transakcją.
W celu uniknięcia potencjalnych konsekwencji, należy w ciągu siedmiu dni poinformować urząd skarbowy, korzystając z formularza ZAW-NR, o numerze rachunku spoza wykazu, na który został zlecony przelew.
Kto i gdzie może złożyć zawiadomienie ZAW-NR?
Możesz złożyć zawiadomienie:
- w swoim imieniu,
- w imieniu innej osoby fizycznej,
- w imieniu innego podmiotu, który nie jest osobą fizyczną.
W przypadku składania zawiadomienia w imieniu innych podatników, konieczne jest posiadanie pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1) lub szczególnego (PPS-1).
Aby złożyć zawiadomienie, należy skierować je do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał płatności należności. Termin złożenia zawiadomienia, wynosi 7 dni od daty zlecania przelewu.
Możesz złożyć zawiadomienie w formie elektronicznej za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy (korzystając z login.gov.pl). Formularz ZAW-NR można także złożyć w wersji papierowej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa
- Ustawa z dnia 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców
- Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof
- Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop