Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop na żądanie w dniu, w którym chciał skorzystać z tego urlopu, zamiast zrobić to przynajmniej dzień wcześniej. Czy pracodawca musi uwzględnić ten wniosek?
Zgodnie z przepisami, pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego, zgodnie z art. 167(2) Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Ten rodzaj urlopu jest udzielany na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Jednak warunkiem skorzystania z tego prawa jest zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Sąd Najwyższy wyjaśnił, że pracownik powinien zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Jednak przed rozpoczęciem swojego dnia pracy (przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy).
W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik dostosował się do tego terminu zgłoszenia wniosku o urlop na żądanie, dlatego pracodawca jest zobligowany uwzględnić ten wniosek. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie tylko w szczególnych sytuacjach, gdy nieobecność pracownika poważnie rozregulowałaby proces pracy.
Podstawa prawna: