Praca zdalna do rodzaj zatrudnienia, w którym pracownik wykonuję pracę całkowicie lub częściowo w miejscu przez siebie wskazanym. Miejsce to musi zostać każdorazowo uzgodnione z pracodawcą, zwłaszcza w kontekście komunikacji zdalnej.
Porozumienia między pracownikiem a pracodawcą
Postanowienie między pracownikiem a pracodawcą dotyczące wykonywania pracy na odległość może zostać zawarte zarówno podczas nawiązywania umowy o pracę, jak również w trakcie trwania zatrudnienia. W przypadku, gdy pracownik chce przejść na pracę zdalną w trakcie zatrudnienia, może złożyć odpowiedni wniosek. Można go złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej.
Warto zaznaczyć, że pracownik może wskazać jako miejsce wykonywania pracy zdalnej dowolne miejsce, np. swoje miejsce zamieszkania. Jednak zawsze musi to być miejsce uzgodnione z pracodawcą.
W sytuacji, gdy pracownik pragnie zakończyć pracę zdalną, może złożyć wniosek o rezygnację z pracy na odległość oraz przywrócenie wcześniejszych warunków pracy. Termin przywrócenia tych warunków powinien zostać ustalony między stronami, jednak nie może przekraczać 30 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku braku porozumienia, przywrócenie wcześniejszych warunków pracy następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od złożenia wniosku.
Praca zdalna decyzją pracodawcy
W wyjątkowych okolicznościach, praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy. Jednak taki przypadek występuje tylko w specyficznych sytuacjach:
- Gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w obecnym miejscu pracy z powodu działania siły wyższej, co oznacza sytuacje niezależne od pracodawcy.
- W okresie stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przez 3 miesiące po ich odwołaniu.
Warunkiem jest, że pracownik musi potwierdzić, iż posiada odpowiednie warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Potwierdzenie takie może być przedstawione w formie papierowej lub elektronicznej.
Jeśli warunki lokalowe i techniczne pracownika ulegną zmianie na tyle, że uniemożliwią wykonywanie pracy zdalnej, pracownik jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o tej sytuacji. Wtedy pracodawca powinien odwołać polecenie pracy zdalnej.
Pracodawca ma możliwość odwołania wydanej decyzji o pracy zdalnej w dowolnym momencie, jednak musi to zrobić z minimum dwudniowym wyprzedzeniem.
Warunki zatrudnienia
Jeśli pracownik i pracodawca uzgodnili pracę zdalną podczas zawierania umowy o pracę, informacje dotyczące warunków zatrudnienia pracownika powinny również określać:
- w jakiej jednostce organizacyjnej pracodawcy znajduje się stanowisko pracy pracownika wykonującego pracę zdalną.
- osobę lub organ zarządzający, którzy będą odpowiedzialni za współpracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną, oraz za przeprowadzanie ewentualnych kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej, jeśli pracodawcą jest jednostka organizacyjna.
Jeśli to pracodawca wydał polecenie pracy zdalnej lub uzgodnienie dotyczące pracy zdalnej zostało zawarte w trakcie zatrudnienia pracownika, te same informacje pracodawca powinien przekazać pracownikowi, w formie pisemnej lub elektronicznej, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy zdalnej.
Podstawa prawna: