Dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie wdrażającej szereg zmian w ramach Polskiego Ładu, podatnicy muszą zwrócić szczególną uwagę na nowość, jaką jest obowiązek comiesięcznego składania JPK_PKPIR oraz JPK_EWP do Ministerstwa Finansów.
JPK_PKPIR, JPK_EWP oraz JPK_KR – wysyłka do MF do końca 2022 roku
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, zobligowani są do comiesięcznego składania pliku JPK_V7. Pozostałe struktury tj.:
- JPK_FA;
- JPK_FA_RR;
- JPK_MAG;
- JPK_WB;
- JPK_KR;
- JPK_PKPIR;
- JPK_EWP
podatnicy składają tylko na żądanie organów skarbowych.
Organy skarbowe mogą żądać przesłania ww. struktur JPK w przypadkach wskazanych poniżej:
- kontroli podatkowej
- kontroli celno-skarbowej
- postępowania podatkowego
- czynności sprawdzających
Obowiązek comiesięcznego składania JPK_PKPIR oraz JPK_KR od 2023 roku
1e. Podmioty, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 2, prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję:
Art. 24a ust. 1e ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych.
1) według stanu na ostatni dzień:
a) miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek miesięcznych,
b) kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek kwartalnych
– w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału oraz
2) po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Przepis ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Obowiązek comiesięcznego składania JPK_EWP od 2023 roku
Nie tylko podatników rozliczających się podatkową księgą przychodów i rozchodów czekają zmiany. Konieczność składania JPK_EWP dotknie, także podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mówi o tym art. 15 ust. 12 i 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
12. Podmioty, o których mowa w ust. 1, prowadzące ewidencję lub wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić tę ewidencję i wykaz przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego tę ewidencję i wykaz:
art. 15 ust. 12 i 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
1) według stanu na ostatni dzień:
a) miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego miesięcznie,
b) kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego kwartalnie
– w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału oraz
2) po zakończeniu roku podatkowego – w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa.
13. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
1) zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone ewidencję i wykaz podlegające przekazaniu na podstawie ust. 12, oraz sposób ich wykazywania w tych ewidencjach i wykazie,
2) podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania ewidencji i wykazu na podstawie ust. 12 pkt 1
– uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku lub narażonych na te nadużycia, oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ewidencji i wykazu.
Art. 66 ustawy wdrażającej Polski Ład jasno wskazuje, że również i w tym przypadku ewidencje i wykazy są prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2022 roku (czyli od 2023 roku).