Co to jest odwrotne obciążenie VAT?
Odwrotne obciążenie VAT to sprzedaż towarów przez podatnika VAT, który czynnie prowadzi działalność gospodarczą, a w konkretnych sytuacjach – nie rozlicza podatku należnego VAT (tak jak wymaga tego ustawa o VAT). To nabywca (firma) ma obowiązek naliczenia VAT-u od takiej transakcji.
To specyficzna sytuacja, ponieważ do rozliczenia podatku zobligowany jest nabywca, a nie sprzedawca. Dotyczy transakcji handlowych w kraju, a także sprzedaży specyficznej grupy towarów i usług, zagranicznym kontrahentom. W takim przypadku nie ma znaczenia kraj pochodzenia kontrahenta.
Transakcja handlowa, przy odwrotnym obciążeniu podatkiem VAT, ma miejsce tylko wówczas, gdy kontrahentem jest inny podmiot gospodarczy – czynny podatnik VAT-u.
UWAGA! Przedmiotem takiej transakcji, nie może być towar podlegający zwolnieniu VAT. Odwrotne obciążenie stosowane jest w handlu towarami wskazanymi w załączniku numer 11 do ustawy o VAT.
Kogo dotyczy odwrotne obciążenie podatkiem VAT?
Zgodnie z zapisem w art. 17 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT – podatnikami odwrotnego obciążenia VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy. Muszą spełniać następujące warunki:
- Podatnicy dokonujący dostawy tych szczególnych towarów, nie są zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 i nie korzystają ze zwolnienia z VAT do limitu 200 000 zł,
- Podatnicy będący nabywcami towarów wrażliwych, są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT
- Dostawy tych towarów nie są objęte zwolnieniem, od nabycia których, nie przysługiwało odliczenie VAT, przeznaczone na cele działalności zwolnionej z VAT.
Odwrotne obciążenie nie będzie mieć zastosowania przy sprzedaży – na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub podatników zwolnionych z VAT.
Jak sporządzić fakturę VAT przy odwrotnym obciążeniu?
W ustawie o VAT elementy faktury zostały podzielone na dwie grupy.
W art. 106e ustawodawca wyszczególnił obowiązkowe elementy faktury oraz dodatkowe dane, jakie muszą znaleźć się na fakturze (w zależności od jej rodzaju bądź świadczonych usług).
Obowiązkowe dane na fakturze z odwrotnym obciążeniem to:
- data wystawienia,
- kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
- imiona i nazwiska lub nazwy identyfikujące podatnika i nabywcę,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT,
- numer, za pomocą którego nabywca zidentyfikowany jest na potrzeby podatku VAT,
- data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
- miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto),
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
- kwota należności ogółem,
- sformułowanie odwrotne obciążenie.
Faktura z odwrotnym obciążeniem różni się od “zwykłej” faktury tym, że nie musi zawierać:
- stawki podatku (w to miejsce możemy wstawić znak oo lub nic nie wpisywać – w zależności od wzoru faktury),
- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki podatku VAT,
- sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku VAT.
Aby prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym, podatnik wystawiając fakturę, ma obowiązek zawrzeć na dokumencie sformułowanie “odwrotne obciążenie”.
Pobierz: Wzór faktury z odwrotnym obciążeniem
Warto pamiętać! Przynajmniej raz w roku należy sprawdzić, jakie ustawodawca wprowadza zmiany, aby mieć pewność, że ww. informacje są aktualne.