Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli jednej ze stron, mające na celu zakończenie istniejącego stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Oświadczenie to nie wymaga zgody dwóch stron, ponieważ jest to jednostronna decyzja jednej ze stron stosunku pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane przez pracodawcę lub pracownika. 

Ile wynoszą okresy wypowiedzenia? 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz na czas nieokreślony jest uzależniony od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy 
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. 

Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą natomiast: 

  • 3 dni robocze, jeśli umowa zawarta jest na mniej niż 2 tygodnie, 
  • 1 tydzień, gdy umowa zawarta jest na co najmniej 2 tygodnie, 
  • 2 tygodnie, w przypadku umowy zawartej na 3 miesiące. 

Okres wypowiedzenia liczony w dniach 

Za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Warto pamiętać, że 3-dniowy okres wypowiedzenia ma zastosowanie wyłącznie do umowy na okres próbny trwający dwa tygodnie. Przy określeniu momentu, w którym okres wypowiedzenia liczonego w dniach roboczych zaczyna swój bieg, bierze się pod uwagę wszystkie dni poza niedzielami i dniami świątecznymi, łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy, czyli zazwyczaj sobotami. 

Przykład 

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny na 2 tygodnie od 13 czerwca 2022 r. złożył wypowiedzenie 15 czerwca. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 17 czerwca, ponieważ 16 czerwca jest to święto. W przedsiębiorstwie soboty są dniami wolnymi, dlatego ostatnim dniem wypowiedzenia jest 20 czerwca. 

Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach 

Momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia umowy o pracę jest pierwsza niedziela występującą po dniu złożenia wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia kończy się po upływie jednego lub dwóch tygodni kalendarzowych, zatem sobota zawsze jest ostatnim dniem okresu wypowiedzenia. Tydzień jest rozumiany kalendarzowo, a więc liczony jako 7 dni. 

Przykład 

Pracodawca 4 lipca 2022 r. wręczył wypowiedzenie pracownikowi, z którym miał zawartą umowę na okres próbny na 3 miesiące. Wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg w niedzielę 10 lipca 2022 r. Okres wypowiedzenia kończy się po upływie 2 tygodni, a jego ostatnim dniem jest sobota – 23 lipca 2022 r. 

Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach 

Momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca. Trwa on pełne miesiące. Warto mieć na uwadze, że występują miesiące 30-, 31- oraz 28- i 29-dniowe i nie ma to znaczenia dla terminu zakończenia wypowiedzenia liczonego w miesiącach. 

Przykład 

Pracownik z rocznym stażem pracy złożył wypowiedzenie 9 maja. W tej sytuacji bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 1 czerwca, a kończy się ostatniego dnia czerwca. 

Okres wypowiedzenia a okres pracy u pracodawcy 

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wliczany jest łączny okres pracy u danego pracodawcy. W przypadku umów o pracę na czas określony zawartych przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia uwzględnia się wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. 

Okresy wypowiedzenia w praktyce 

Przykład 1. Umowa z pracownikiem została zawarta 1 czerwca 2019 roku. Pracownik 15 marca 2022 r. złożył wypowiedzenie. Jaki okres wypowiedzenia mu przysługuje? 

Okres wypowiedzenia będzie wynosił miesiąc, bieg rozpocznie 1 kwietnia, a ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie 30 kwietnia. 

Przykład 2. 3 lutego 2022 r. pracodawca wypowiedział umowę zawartą na okres próbny na 1 miesiąc. Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi?  

Okres wypowiedzenia rozpoczyna bieg 6 lutego, a ostatni dzień obowiązywania umowy przypada na 12 lutego. 

Przykład 3. Pani Ania jest zatrudniona na umowę na czas nieokreślony ze stażem wynoszącym 2 lata. 18 maja 2022 r. złożyła pracodawcy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Jaki okres wypowiedzenia jej przysługuje?  

Okres wypowiedzenia będzie wynosił miesiąc, bieg rozpocznie 1 czerwca. Zatem ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie 30 czerwca. 

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *