Informacja VAT UE ma charakter podsumowujący i w rozumieniu przepisów nie stanowi ona deklaracji podatkowej, ale jest dokumentem sprawozdawczym. W informacji tej podatnik wykazuje przeprowadzone w danym okresie transakcje: wewnątrzwspólnotowe nabycie lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów albo też wewnątrzwspólnotową sprzedaż usług.
Kiedy składać informację VAT UE?
Przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia informacji VAT UE do urzędu tylko wtedy, kiedy w trakcie okresu rozliczeniowego dokonał:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
- wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług,
- przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock.
Od stycznia 2017 roku informacja VAT-UE składana jest wyłącznie w wersji elektronicznej i wyłącznie za okresy miesięczne! Nie ma zatem możliwości wyboru kwartalnych VAT-UE.
Złożenie VAT UE nie zwalnia z innych obowiązków
Oczywiście złożenie informacji VAT UE nie zwalnia podatnika ze złożenia pliku JPK_7, w którym także wykazywany jest podatek z transakcji wewnątrzwspólnotowych. Plik JPK_V7 należy składać nawet w przypadku, gdy jest on zerowy.
Podatnik musi być świadomy, że urząd ma możliwość wyrejestrowania podatnika z VAT-UE jeśli ten za 3 kolejne miesiące lub kwartał w JPK_V7 nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia. Taka sytuacja może mieć również miejsce, jeżeli przez okres 3 kolejnych miesięcy przedsiębiorca nie składał informacji podsumowujących VAT-UE pomimo istnienia takiego obowiązku.
Wzór deklaracji VAT UE znajdziesz tutaj
Deklaracja VAT UE krok po kroku
A. Miejsce składania wniosku
Właściwym urzędem skarbowym do którego należy złożyć informację VAT-UE jest ten właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
B. Dane identyfikacyjne podatnika
Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych w poz. 7 zaznaczają 2. osoba fizyczna a w poz. 8 podają imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Natomiast, Spółki z o.o. w poz. 7 wybierają pkt. 1. a w poz. 9 podają pełną nazwę firmy i numer REGON
C. Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towaru
- w kolumnie a należy podać dwuliterowy kod kraju nabywcy towaru;
- W kolumnie b należy zapisać numer identyfikacyjny VAT nabywcy;
- w kolumnie c należy podać łączną wartość dostaw na rzecz konkretnego nabywcy, mających miejsce w okresie, za który sporządzana jest informacja;
- w kolumnie d okienko zaznacza się jedynie w przypadku, gdy miała miejsce procedura uproszczona w transakcji trójstronnej (art. 135-138 ustawy o VAT).
D. Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów
- w kolumnie a należy podać dwuliterowy kod kraju dostawcy towaru
- w kolumnie b należy zapisać numer identyfikacyjny VAT kontrahenta
- w kolumnie c należy podać łączną wartość nabytych towarów od konkretnego dostawcy, mających miejsce w okresie, za który sporządzana jest informacja
- w kolumnie d okienko zaznacza się jedynie w przypadku, gdy miała miejsce procedura uproszczona w transakcji trójstronnej (art. 135-138 ustawy o VAT).
E. Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
- w kolumnie a należy podać dwuliterowy kod kraju usługobiorcy
- w kolumnie b należy zapisać numer identyfikacyjny VAT usługobiorcy;
- w kolumnie c należy podać łączną wartość usług, mających miejsce w okresie, za który sporządzana jest informacja.
F. informacji podsumowującej należy wypełnić w następujący sposób
- w kolumnie a należy wpisać kod kraju kontrahenta, podatnika podatku od wartości dodanej, na rzecz którego towary zostały przemieszczone w procedurze magazynu typu call-off stock, uprawnionego do nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem,
- w kolumnie b należy wpisać poprawny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych kontrahenta, na rzecz którego towary zostały przemieszczone w procedurze magazynu typu call-off stock, uprawnionego do nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub kontrahenta zastępującego,
- w kolumnie c należy wpisać poprawny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych kontrahenta zastąpionego, czyli podatnika podatku od wartości dodanej, na rzecz którego towary zostały przemieszczone w procedurze magazynu typu call-off stock, który był uprawniony do nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel; kolumnę c należy wypełnić tylko wtedy, gdy następuje zastąpienie kontrahenta pierwotnego,
- w kolumnie d należy zaznaczyć x dla tych pozycji, w stosunku do których ma miejsce powrotne przemieszczenie towarów do Polski.
G. Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika
Na koniec informacja VAT UE musi być uzupełniona o dodatkowe dane informacyjne oraz o elektroniczny podpis podatnika lub osoby uprawnionej do składania informacji w urzędzie skarbowym.