Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

Wydatki na utrzymanie psa nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu. Nie oznacza to jednak, że każdy przedsiębiorca może zaliczyć zakup jedzenia, zakup psa lub inny wydatek z tym związany do kosztów uzyskania przychodu. Poniżej przedstawiamy interpretacje podatkowe, które pokazują jak do tego tematu podejść.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki (Ustawa o PIT):

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (w przypadku PDOF).
  • nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy CIT (w przypadku PDOP).

Oczywiście na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionego kosztu z działalnością gospodarczą w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

Interpretacja indywidualna: 0112-KDIL2-2.4011.454.2023.1.MM

(Pies w gabinecie POZ)

Interpretacja dotyczy lekarza, który prowadzi gabinet POZ i pies jest mu potrzebny, aby móc łatwiej robić badania u dzieci oraz redukować stres związany z badaniami.

  • certyfikat, który kwalifikuje psa do pracy z ludźmi
  • pies będzie w przychodni redukował stres u dzieci (pacjentów)

Organ przychylił się do stanowiska podatnika, który twierdzi, że ww. wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Interpretację znajdziesz tutaj: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/556446

Interpretacja indywidualna: 0114-KDIP2-2.4010.158.2023.2.PK

(Pies jako obiekt zdjęć)

Firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania, pozycjonowania, tworzenia grafik.

  • Posty z psem mają więcej wyświetleń
  • Pies ma spełniać funkcję reklamowo–marketingową,
  • Wydatki reklamowo–marketingowe przyczyniają się do zwiększenia sprzedaży usług świadczonych przez Wnioskodawcę
  • Podatnikiem jest spółka z o.o.

Organ przychylił się do stanowiska podatnika, który twierdzi, że ww. wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Interpretację znajdziesz tutaj: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/548443

Interpretacja indywidualna: 0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP

(Pies jako strażnik dokumentów w domu prywatnym)

  • Podatnik stwierdził, że filmy z psem mają pozytywny odbiór wśród ludzi
  • Relacje i komentarze wpływają na oglądalność i popularność udostępnianych materiałów,
  • Prowadzi Pan działalność na wydzielonej powierzchni w domu,
  • pies będzie chronił dokumenty,
  • Klienci, którzy będą przyjeżdżali skorzystać z usług stacjonarnych będą mieć możliwość w trakcie świadczenia dla nich usług bawić się z psem,

Organ poddał w wątpliwość ww. wydatki jako koszty uzyskania przychodu.

„Wydatki poniesione na utrzymanie psa nie mają ścisłego i niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W opisanej przez Pana sytuacji, wydatki poniesione na utrzymanie psa nie mają ścisłego i niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opisane wydatki nie wiążą się również z całokształtem funkcjonowania Pana firmy związanej z IT. Trudno wskazać obiektywny wpływ psa na uzyskanie przez Pana przychodu z działalności związanej z branżą IT. We wniosku wskazał Pan na poszerzanie rozpoznawalności w wyniku zamieszczania na profilu … i w mediach społecznościowych filmików z udziałem psa, jednak trudno jest racjonalnie powiązać psa z branżą IT. Wątpliwości budzi również wskazanie we wniosku, że klienci będą przyjeżdżać, aby skorzystać z usług w branży IT ze względu na możliwość zabrania z sobą swojego psa lub możliwość pobawienia się z Pana psem”.

Interpretację znajdziesz tutaj: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/536116

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę ww. interpretacje indywidualne można stwierdzić, że fiskus sceptycznie podchodzi do posiadania psa w domu, nawet jeżeli prowadzona jest tam działalność gospodarcza. Niektóre twierdzenia głoszone przez podatników we wnioskach o interpretację indywidualną są napisane lekkomyślnie i dziecinnie, jak np. „Klienci, którzy będą przyjeżdżali skorzystać z usług stacjonarnych będą mieć możliwość w trakcie świadczenia dla nich usług bawić się z psem”.

Warto przed złożeniem wniosku o interpretację dokonać do u osób zajmujących się tym profesjonalnie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie.


Podstawa prawna:


Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *