Polski Instytut Księgowości i Finansów Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Lublin

Już od 17. czerwca 2023 r. obywatele mogli zastrzec swój PESEL, jednak od 1. czerwca weszły w życie istotne zmiany.

Co się zmieniło?

Od 1. czerwca instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL. Ma to zapobiec oszustwom związanym z udzielaniem pożyczek lub podpisywaniem umów kredytowych. W przypadku, kiedy numer PESEL będzie znajdował się w bazie numerów zastrzeżonych, oszuści nie będą mogli go wykorzystać. Nawet jeśli, z powodu niedopełnienia obowiązków, bank udzieli takiego kredytu, osoby z zastrzeżonym numerem nie będą musiały go spłacać.

Oprócz instytucji finansowych, taki obowiązek sprawdzenia bazy numerów spoczywać będzie także na notariuszach oraz operatorach telekomunikacyjnych.

Jak to zrobić?

Swój numer PESEL zastrzec można elektronicznie – poprzez rządową stronę internetową lub aplikację mObywatel. Oprócz tego, możliwe jest wykonanie takiej usługi stacjonarnie w urzędzie gminy. Taka usługa, za równo elektroniczna oraz stacjonarna jest bezpłatna, a zadziała natychmiastowo.

Więcej szczegółowych informacji, dostępne jest na stronie rządowej.

Co z innymi usługami?

Nawet z zastrzeżonym numerem PESEL, możliwe będzie skorzystanie z recepty, umówienie się na wizytę u lekarza, czy też zrealizowanie potrzebnych spraw w urzędzie.

Cofnięcie zastrzeżenia

Zastrzeżenie numeru PESEL można też cofnąć. Możemy zrobić to bezterminowo lub na określony czas.

DALL-E

Sprawdź pozostałe artykuły na stronie

Udostępnij artykuł: