Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) to ważny krok, przy którym potrzebujemy prawidłowego przygotowania się w aspekcie formalnym oraz w aspekcie praktycznym.
Co należy wziąć pod uwagę, przy zakładaniu JDG?
- Wybór formy prawnej – jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza i najczęstsza wybierana forma prowadzenia biznesu w Polsce.
- Zarejestrowanie działalności – musisz zarejestrować swoją działalność w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Jest to proces bezpłatny i można go zrobić elektronicznie.
- Wybór PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) – kody PKD odpowiadają rodzajom działalności, jakie zamierzasz prowadzić. (Wyszukiwarka kodów PKD | Biznes.gov.pl )
- Kwestie podatkowe – musisz zdecydować formę opodatkowania (podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt ewidencjonowany). Dodatkowo zarejestruj się jako płatnik VAT, jeśli planujesz przekroczyć określony próg przychodów lub jeśli twoja działalność tego wymaga.
- ZUS – Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, ZUS automatycznie zgłosi cię jako przedsiębiorcę. Pamiętaj, że jako nowy przedsiębiorca masz prawo do preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 24 miesiące działalności i 6 miesięcy na ubezpieczenie zdrowotne. Należy oczywiście ten temat skonsultować z księgową.
- Księgowość – Musisz prowadzić księgowość swojej firmy, co może obejmować ewidencję przychodów i rozchodów, a w niektórych przypadkach pełną księgowość.
- Ubezpieczenie – Rozważ zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, szczególnie jeśli twoja działalność wiąże się z wysokim ryzykiem błędów, które mogą skutkować roszczeniami finansowymi.
- Regulacje specjalne – upewnij się, czy branża, w której zamierzasz działać, nie jest objęta dodatkowymi regulacjami lub wymaga uzyskania specjalnych licencji czy pozwoleń.
- Biznesplan – pomoże Ci to w wyznaczeniu celów, strategii rozwoju, analizę rynku oraz potrzeby finansowe.
- Przygotowanie się na trudności– prowadzenie własnej działalności wiąże się z ryzykiem i niepewnością, dlatego warto mieć przygotowany plan na gorsze dni i możliwe przestoje w działalności
Jak zarejestrować swoją działalność w CEIDG?
Możesz wniosek wysłać elektronicznie: Wpis do CEIDG | Biznes.gov.pl
Wniosek możesz również złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Formularz otrzymasz w urzędzie, który należy podpisać własnoręcznie. W urzędzie musisz potwierdzić swoją tożsamość, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość! Możesz również pobrać wniosek ze strony CEIDG, następnie wypełnij go, wydrukuj i podpisz własnoręcznie urzędzie.
Kolejnym sposobem na zarejestrowanie swojej działalności jest wysłanie wniosku listem poleconym. W takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy poświadczonym przez notariusza.
Jeśli zaciekawił Cię ten temat, zapraszamy po więcej informacji: Obowiązki związane z BHP w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej obsługi dotyczącej zakładanej działalności gospodarczej skorzystać z pomocy naszych specjalistów.